Расправа међу Србима на тему којој се страни свијета или којој се страној сили приклонити је несувисла, нема основу. А стално је слушамо. Као, Американци су нас бомбардовали, с њима нећемо. Руси нас нису заштитили, али бар нас нису бомбардовали. Нијемци су нас урнисали у два свјетска рата, а Енглези су нас гурнули под њемачке тенкове. Европска унија је била добра, али више није. Али и она нас је бомбардовала, добациће неко из друштва у ћошку.
Оваква расправа оставља утисак да могућност постоји, али да нам је лош избор. Она би имала смисла кад би могућност приклањања постојала, али не постоји. Авнојевској држави Србији нико не нуди такву могућност, а српском народу још мање. Авнојевска Србија је у супротности са могућношћу таквог одлучивања јер је она грађена на темељима неслободног Српства, Српства у букагијама, Српства које је дезоријентисано, којему су ноге у блату, које је својих интереса несвјесно.
Полиархична окупација
Окупирана земља и народ у букагијама немају опцију да бирају страну; окупатор је њих већ подвео под своје. Пошто савремене окупационе методе нису исте као, рецимо, нацистичке или аустроугарске, то често тако не изгледа те се народу привиђа слобода и могућности. Каква је то, је ли, атлантистичка окупација, кад је руски Гаспром власник српске нафтне индустрије? И како смо окупирани од странаца кад нам највеће зло наносе баш локални, из српског народа изникли злотвори и олош?
Па, атлантистичка окупација је полиархична. Ево шта то значи.
У прошлости је окупатор постављао своју посредну или непосредну власт, те је она “одозго“ наметала вољу свим елементима друштва, политичким, економским, културним. Владали су пирамидално, одозго, путем једном канала, једне тачке утицаја, којом су контролисали читаво друштво, такорећи вертикалом. Букагије су биле ем тешке, ем су звецкале, стално те подсјећајући да си везан.
Атлантисти владају бочно, хоризонтално, ни диктаторски ни демократски, контролишући, рецимо, Александра Вучића независно од јавних гласила, која такође контролишу. Полиархија је владавина преко више тачака контроле над окупираним друштвом, које могу, али не морају бити и вертикално повезани једна с другом. Полиархијом окупатор гради елиту у свакој сфери окупираног друштва, подстиче је и гради јој простор, веже је за себе, те путем контроле себи привржене елите контролише сваки сектор засебно, као заједницу полуга.
Мрежа златних букагија, отприлике. Сијају, али се усијецају у месо. Није важно да ли је мачка црна или бијела, него да ли лови мишеве. А полиархија, као вид превласти и контроле, итекако добро лови мишеве.
Српско тзв. грађанско друштво је типичан производ полиархије. Империја управља друштвом чије је полуге утицаја сама створила, чије је вође регрутовала, образовала и платила да граде привид либералне демократије, а да у ствари меком силом спроводе политику Империје, намећући народу вриједности које нити су му органске, нити су му потребне. Од доношења непотребних закона, до стварања неорганског културног садржаја који је у супротности са вриједностима поднебља и публике, наметање утицаја кроз полиархичну контролу је свеприсутно.
Полиархија је глобално средство наднационалних елита, неолиберализма и глобализације. Успоставља се и привредним и политичким и културним каналима и средствима, јер успјех јој зависи од присуства на свим тачкама контроле друштве.
Ево шта о ванпривредним оквирима наметања полиархије у пост-совјетској Источној Европи каже Вилијем Робинсон, аутор књиге “Промоција полиархије: глобализација, америчко уплитање и превласт“, објављене 1996. године (превод В.И.):
“На друштвено-политичкој страни, успостављање полиархије је укључивало напоре да се изграде формалне полирхичне структуре, да се охрабри обликовање пост-комунистичких класа и елита који би били носиоци наднационалног програма у својим земљама. Ово није подразумијевало само јачање елита са наднационалним свјетоназорима, него и спутавање националистичких елемената (посебно десничарских) чије су стратегије биле оријентисане ка унутра.“ (стр. 326)
Дакле, кључни елемент развоја полиархије је сујећење развоја домаћих, националистичких елита, и отварање простора, те подстицање елита које одрађују послове за окупатора, тј. спољног чиниоца. Тако је Србија и окупирана, иако не изгледа окупирана на први поглед; окупатор је полиархично изградио српску елиту која влада умјесто њега, обучена, опуномоћена и на специфичне начине контролисана с његове стране, а увијек свјесна да је у његовој милости, те да свој повлашћени положај мора непрестано да оправдава и да метанише своме господару, да не би пала у немилост и била замијењена. Није се уздигла својом заслугом и својим квалитетима, тако да мора наставити да се понаша на начин који ју је и довео у милост господара.
Вучић и полиархија
Вучић и гласила у власништву швајцарског Рингијер Аксел Спрингера могу бити на истој политичкој линији, али не зато што се на њих утиче вертикално, преко Вучића, него зато што су и Рингијерови уредници и Вучић на вези са истим газдама.
Невладин сектор добија новац и смјернице из фондова Европске уније или вандржавних донатора, и на истој су линији са Вучићем онолико колико се Вучић уклапа у стратегију њихових спонзора.
У конкретном случају Вучића, било је тренутака протеклих година кад је изгледало као да Вучић има снаге и воље и да скреше крила страним, традиционално антисрпски настројеним гласилима, као што је то био Б92. Испало је, међутим, да су Вучићу у његовом приближавању политичкој линији Верана Матића и Друге Србије, испуњени и неки захтјеви који се тичу личне сујете. Да је Вучић стварно ударио на другосрбијанска медијска упоришта којима се диригује из Брисела, глава би – фигуративно – летјела Матићу, а не Бећковићки, јер она је на крају крајева, небитна, док је Матић основно империјално медијско упориште. Не, Вучић се само идеолошки приближио Другој Србији, вјерној атлантистичкој идеолошкој структури, па му је сходно томе додијељен и простор за политичко маневрисање и кадрирање какав као опозиционар и декларисани противник Империје није могао имати.
Вучићу је, буквално, био додијељен простор из којег је макнут Борис Тадић, али је тај пренос овлаштења био у јавности пропраћен бурно јер је изгледало неприродно и неочекивано, и, наравно, јер другосрбијанска камарила не воли кад јој се истргне сиса из уста. Они су мислили да им је монопол на службу окупатору зацементиран док Вучић није показао већу спремност на службу њиховим дотадашњим газдама и док није посађен на водећу тачку полиархијског управљања, на којој се дотад зорио Тадић.
Контролишући више тачака друштвеног утицаја или државне управе симултано, атлантисти лако условљавају једне другима. Новац који је свима потребан је негдје у Лондону, Цириху или Франкфурту, како за Вучића и Б92, тако и за Крик, НУНС или БИРН, којег је Крик изгледа изгурао из милости спонзора. Сједиште Нато савеза је у Бриселу, из којег његови емисари контролишу војну снагу Србије. А Вучић показује колико има утицаја над оним што се зове Војска Србије тиме што му ту војску постројавају Братислав Гашић и Александар Вулин. Јасно је да Влада Србија с том војском нема ништа, чак нема више ни задатак да је уништава, који су имали Тадић и Драган Шутановац.

Долазе ли Руси
Тако меко окупирана земља је поприште борбе утицајима, тврђим и мекшим, па се у појединим секторима та борба и јасно види. У Србији је таквих сектора мало, јер је Атлантска империја од Петог октобра и вертикално и хоризонтално премрежила Србију својим интересима, утицајима и агентурама. Каква је моћ званичног Београда у процесу одлучивања о Србији најбоље говори чињеница да предсједника Вучића рикта и заврће му уши Хојт Брајан Ји, замјеник америчког подминистра спољних послова.
Колика је, међутим, конкуренција атлантистичкој окупацији од њихових ривала, кад се већ Срби ништа не питају?
Руси су се под Путином научили тзв. мекој сили, али и полиархичном владању, мада је њихов приступ недовољно развијен, капацитети мали, па је и конкретан уплив у токове одлучивања у Србији минималан.
Један од предуслова полиархије је привлачност окупационе идеолошке матрице потлаченим народима, из којег кадрираш колаборационисте. Империја је вољним Србима дуго продавала демократију за бубреге, па се прешалтала на економски развој, на европске вриједности (шта год то значило), а посљедњих година се и не рачуна на продају магле, него на исцрпљеност народа и међусобно сатирање за комад ‘љеба и радно мјесто. Али магла је била основа и полиархија не може без магле. Зато се Рус не сналази баш најбоље у полиархији те врсте, јер не нуди мед што за уста “и ‘ладна пријања“. Не нуди га, јер га нема, и нема га ниједна сила која је такмац “демократској империји“.
Руси се, стога, још нису изборили за стратешки критично присуство ни у једном политичко-економском сектору, сем нафтног. И да јесу, ми бисмо опет могли говорити само о ривалским утицајима страних сила који се такмиче око количине контроле, а не о томе да и држава Србија ту о нечему одлучује. У најбољу руку, ако ћемо гледати са русофилске стране, понегдје понеки русофил у државном апарату упусти покоји зрачак руског утицаја, или понеки корумпирани државни службеник не остане гадљив на рубље, па отвори мала врата брату Русу.
Шта Срби могу
И не поставља се уопште питање да ли је руски утицај ослободилачки за Србију, него да ли би Србима било боље под неком врстом руске окупације него што им је под натистичком окупацијом.
Да се Срби питају као што се не питају, они би, вјерујем, били против било чије окупације. Али не питају се Срби, нити се пита Вучић, јер он се питао само дотле докле је пристао да заузме мјесто врховног колонијалног намјесника које је држао Тадић. Опис тог посла не зависи од онога који га обавља него од послодавца, као што је и природно. До Вучића је било да ли хоће да настави Тадићевим стопама или неће.
Тако и до Срба данас није да ли хоће на Запад или на Исток, или да ли хоће Вучића или замјену коју му спремају Енглези. Не, до Срба је да одбаце куртомуртизам, да престану да гласају за свакога кога им Империја устоличи у Београду, да пресјеку стеге полиархије којима су везани, да одбију услуге којима их се интегрише у полиархични систем, и да раздвоје своје интересе од интереса колонијалног ентитета, авнојевске Републике Србије, да би се довели у повољнији преговарачки положај, да би могли боље тврдити пазар и да би се, на крају крајева, ослободили не окупације, него авнојевске Србије, која окупацију омогућава.
Зааиста је задовољство прочитати сваки ауторов, па и овај текст. Овај је посебно поучан јер нам даје слику, како непријатељ ради, што је неопходно ЗНАТИ, ако желимо водити борбу против непријатеља. Нажалост, мало ће бити оних у српском народу и српским државама, који ће ово прочитати, а још мање који ће ово размишљање прихватити као основ одакле почети.
Свиђа ми сеLiked by 1 person
Хвала, Слободане. Људима који владају би ово требало да буду добро познате ствари према којима се управљају. Али, пошто су се, као што сам рекао, они излегли из тог истог јајета, нити их то интересује, нити им је то задатак. Напротив.
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Владан Ивковић: Букагије авнојевских Срба – http://cirilizovano.blogspot.rs/2017/11/blog-post_15.html
Поздрав
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Поштовани господине Ивковићу. Ово је ѕаиста сјајно написано. Има оних Срба, мада у манјини, који ово могу уѕети као основу свог раѕмишлјанја и дјелованја. Гдје набавити ову кнјигу Вилијема Робинсона.
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Хвала. Колико ја знам, Робинсонова књига није преведена на српски. Ове исјечке сам ја превео за потребе блога. Да ли желите енглеску верзију?
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Свакако, пошто се служим енглеским, верѕија на енглеском би ми била сасвим доволјна. ако је, дакле, могуће прослиједити ми је у електронској форми. Унапријед хвала.
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Можете ли да ми се јавите на srbist@protonmail.com?
Свиђа ми сеСвиђа ми се
У међувремену ми се „јавила“ и примедба на наслов и помињање „авнојевских“ Срба. Повод је био разговор међу маторим београдским дртинама о Његошу. Чини ми се, да је прикладно, да мој коментар поделим са пратиоцима сајта.
„Ако прихватимо тезу, а чини ми се, да је прихватамо, да је Његош генијални песник, а томе бих додао и јединствен у свету, бар колико је мени познато, очигледно је, да његове стихове не можемо повезивати са данашњим Турцима и почетком 21. века.
Ако Његошева мисао има ону дубину и значај, коју јој приписујемо, шта подразумева појам „потурице“? Ко су биле потурице? Очигледно је, да су то били Срби православне вере, који су из разноразних интереса променили и веру и „народ“. Ако Његошева дијалектика важи за сва времена, важи и за данас. И јасно је, шта би ДАНАС Његош рекао и ко су данашње „потурице“. Ко данас, мења веру, „народ“ а заборавља историју, прошлост и митове, а сваки народ је до сада све то имао. Ко то ради из очигледног личног свакојаког интереса? Наслућује те, да мислим на EUROPEJCE и све оне, који ВЕРУЈУ да је то прави пут. Што рекоше браћа Словенци: Европа здај!“
Смисао мога поновног јављања је, да се мора узети у обзир и чињеница, да ЕУРОПЕЈЦИ нису само „авнојевски“ Срби, већ их има у свим слојевима. А многи су спремни, да постану потурице.
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Квалитетна опаска.
Ја их зовем еуропатама, све заједно. Мало што пате, али мало из медицинских разлога 🙂
Елем, кад кажем авнојевски Срби, не мислим да је то савремени пандан потурицама. Да јесте, онда би паралела еуропате – потурице – авнојевци стајала. Не мислим на идеолошке присталице попа Зечевића, Милутиновића и других, него на ове Србе који су хтјели-не хтјели смјештени у парадигму авнојевске креације и не знају из ње да изађу. Ови што кажу “ми“ а мисле на Вучића, чије владање Србима се наставља на Минићево, Ранковићево, браће Марковић и сл. За мене ту нема прекида између Вучића и Тадића, Милошевића и рецимо Владе Зечевића.
Мислим да су букагије на ногама свих Срба који живе у обрасцу који је задат АВНОЈ-има. Данашња Србија је створена у Јајцу, а не у Орашцу и Такову. Таковска је уништена 1918.
Мислим да је кључно да Срби изађу из авнојевске парадигме, јер у њој живе и многи Срби који не воле АВНОЈ. Авнојевске границе и тековине су то што су и морају се мијењати, али авнојевска парадигма је несвјесно прихватање тих граница, тих тековина, тих навика, тих вриједности, као незамјењивих. Није то ненормално, јер практично да нема Србина који није образован под утицајем југокомунизма. Колико је Срба које је васпитавао Николај Велимировић, Драгиша Васић или Слободан Јовановић? И небитан и незнатан број. Сви смо васпитавани у духу онога што је АВНОЈ зацртао и не можемо да се отресемо тих стега ни кад знамо колико је тај образац био душмански српском народу. Ми мислимо да је он пао на Осмој сједници, а није, јер не само да га је Слобо углавном наставио, него се Осма сједница наставила 5. октобра. Да, са еуропатијом на дневном реду умјесто самоуправљања радничке класе, али не прави разлику, јер се авнојевска политика наставља.
Просто речено, мени Србија не почиње са Мошом, нити са Леком, нити ми је Сремска Рача ишта осим бусија авнојевских граничара на којој морам показати документа јер су они јачи.
Дакле, потурице су били активни прелетачи зарад материјалних бенефиција, пореских олакшица, вертикалне проходности, као данас страначки прелетачи, само што је странка у коју су они прелетјели опстала на власти 400-500 година. Исто је и са покатоличеним Србима и ратним комунистима.
Авнојевски Срби нису све то, они се могу и морају вратити у нормалу. Први корак је преиспитивање да ли је оно што је створено у Јајцу и на шта се наставља данашња Република Србија у ствари држава која постоји у интересу српског народа.
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Није лош тај нови појам ЕУРОПАТИ. Међутим, ако смо сагласни, да нико од „авнојевских Срба“ није свестан стања у коме се налази, како ће се то стање променити, ако те који су „несвесни“, стално убеђујемо, да је сво оно „образовање“ погрешно и да треба из тога, да „изађу“? Чини ми се, да нико није спреман, да неке своје грешке у животу призна, а тек да промени веровања! Ја Ваше текстове често шаљем и поменутим пензосима. Један од њих, мој друг из песка и шпилхозни, мој кум, човек за кога се не може рећи да је идеолошки загрижен ми је рекао, да Ваше текстове неће ни да чита, јер је у њима приметио неку дозу стереотипа о животу и раду од 1945 па наовамо. За разлику од Вас, који у томе имате једну фину меру, многи се доказују и „перу“ савест пљујући по том периоду. И то је моја порука. Немојте, Ви лично, да будете у друштву са њима.
Што се тиче потурица и они су као и еуропате ИНТЕРЕСЏИЈЕ.
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Хвала на савјету, Слободане, уважавам.
Нису авнојевски Срби ни сви свјесни ни сви несвјесни, али свјеснима је задатак да освјешћују несвјесне, како ко зна и умије. Може и шамаром, може и тастатуром.
Ја имам оца који је на соцносталгичарској линији те ми је њихово искуство добро познато из прве руке. Ја не кривим људе одгојене у југокомунизму што су вјеровали да ником није боље него њима. Родиш се у систему који не може опстати без индоктринације, а који ти с друге стране нуди одређене подстицаје и услове за лични развој, уколико пристанеш на њихову догму. А кад се у тој догми родиш, за друго и не знаш. Што није само својствено југокомунизму. Замислите како је јадним Американцима који вјерују да у Авганистану гину за слободу. Још кад си млад, све слатко, лудило, па како да ти не буде супер. Каљав ти, каљава она, опанке пуштају, али младост нема препрека. (Те генерације су иначе имале срећу да живе у времену највећег успона западне цивилизације уопште, и од тога, а не од социјализма, су највише добити имали. Да није било Тита, имали би и више користи.)
Моју рану младост је и рат закачио, па опет било добро. Зар се не хвали српска омладина да никад бољи провод у Србији није био него за вријеме бомбардовања? Не треба релативизовати бомбардовање, али утисци су утисци.
Нешто друго је основна нит мога писања. То је посматрање прошлости, садашњости и будућности из угла користи Српству, а не је ли се ишло на море и је ли Југославија била трећа војна сила у Европи. Какве везе има која је била у Европи кад су јој сви непријатељи били унутра? Па комунисти су донијели нацрт растурања земље 1974., нисам ја, нити је Милошевић, нити Караџић, чак ни Туђман и Изетбеговић.
Дакле, ја судим том времену из позиције Српства, и то од 1941., кад су комунисти кренули у стварање тог система, па док га нису растурили. Није моје да ја причам како је у Југославији било Југословенима, нити ме то интересује.
Моје село, на препишај од великог индустријског града Тузле, је добило асфалт 1987., а телефон 4 године раније. На истом мјесту је Аустроугарска вадила нафту и пробијала пругу још пред рат са Србијом. Ето напретка. Али кад ти изађе друг Тииито па ти каже да си најбољи и да руже цвјетају, шта те брига за референтне тачке. У мом разреду у основној школи – а ја сам 1979. годиште – било је ушљиве дјеце. Дакле, крај осамдесетих. Да не идем даље. Постоје утисци, које свако има. Постоје референтне тачке, а постоје је и стабилни параметри. Колико је далеко српски стандард данас од америчког, а колико је био осамдесетих? Ја мислим да се то значајно приближило, бар што се тиче потрошачке стране. Што је народ бјежао из Југославије масовно седамдесетих и осамдесетих из Југославије у Зап. Њемачку, а није у обрнутом смјеру?
Што се тиче Српства, да су побиједили Срби 1945. и обновили државу коју је Александар укинуо, економско стање би било далеко боље него у комунизму, то доказује остатак Европе западно од Гвоздене завјесе. Али, знате ону о баби и тестисима.
Написа ја читав чланак због вас, Слободане, и због ваших пензионера 🙂
Али важна је тема. Не потцјењујем ја све из тог раздобља, али судим о баш свему само из угла српског интереса. Коме не одговара, а већ је пензионер, и то је супер. Тај се наживио у благодатима социјализма, шта га брига шта је социјализам оставио новим нараштајима. Достигнућа једне генерације се тек могу мјерити кад њено прође, кад се види шта је оставила иза себе. Исто важи и за данашње генерације у снази. И нека и нама суде дјеца.
И тачно је да није све било лоше, али је намјера према Српству била толико лоша, добро је ишта претекло.
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Могу само да се захвалим на пажњи и озбиљности, коју сте посветили моме писанију. Међутим, мало сте додали, а то је претпостављена нечија „намјера“ према Српству. Тешко је знати нечије намере, а лоше намере се приписују свим виђенијим Србима у 19. веку, пре 1941, а последично и Србима комунистима. Тешко је наћи текст, који поприлично не одише „откривањем“ лоших намера у Срба свих генерација. Мени једноставно смета, када неко оптужује за лоше намере Вука, Доситеја, српске масоне из 19. века, краља Александра, Крцуна,
и многе друге, а тога има онолико данас. Као да се такмиче, ко ће већи шлајм да избаци. Истовремено величају Рајса, који нам је поручивао „мењајте се Срби“, што нам поручују и данас. Нажалост у томе су најгласнији, како их дефинисасте ЕУРОПАТИ. А међу њима су најгласнији најзагриженији бивши комунисти, који се претворише у ЕУРОПАТЕ. Ако судимо по њима, потпуно сте у праву.
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Поштовани,
Преносом два ваша текста, хочу да вас поздравим и у исто време, проверим, да ли је све урађено по вашим нализима. Да не буде после забуне. Драго ми је да сам вас пронашао још драже да пишете. Па, да вас поздрав, и позовем да навратите и код нас.
Срдачно,
Српска Акција
http://srpskaakcija.com/2014-04-12-22-33-52/5356-bu-gi-vn-vs-ih-srb
http://srpskaakcija.com/2014-04-18-18-24-28/5349-zivish-g-n-r-l#disqus_thread
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Хвала, Симо. Све је у реду, пренесено како треба. Пишите ми на srbist@protonmail.com
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Да се не брукам велите..-) Ја сам непоправљиви Lapsus tastaturae..-))
Хвала,
Свиђа ми сеСвиђа ми се
@sima
Симо, Симо, ако сте већ Српска акција и да неки текст писан туђим писмо морате да пренесете у оргиналу, зашто дозвољавате, да „обилићи“ и остали пишу коментаре ЛАТИНИЦОМ? Дозволите, да Вам скренем пажњу, да нисам могао ово директно, да Вам напишем, јер сте поставили нека слова, опет туђим писмом, помоћу којих се пропушта мејл. Два пута покушах и неуспех.
Владане, извињавам се, што сам на овај начин морао да ступим у везу са Симом и Српском акцијом.
Свиђа ми сеСвиђа ми се
http://www.delfi.rs/knjige/56624_podsticanje_poliarhije_knjiga_delfi_knjizare.html
Свиђа ми сеСвиђа ми се