Двадесет је и једна година од дана на који је мали и силним непријатељима опкољен српски народ отпором присилио свјетске силе да му признају државу којом је бранио свој голи опстанак на земљи вијековима шкропљеној његовом крвљу.
Не, није ово патетика национал-романтизма, него објективна анализа историјског феномена. Колико смо објективно могли, доста смо и постигли.
Ратовати без иједног војног савезника против највеће ратне машинерије икад постројене и изнијети живу главу, а камоли спасити какву-такву државност, није мала ствар. Српски народ је деведесетих година прошлог вијека извео управо то. НАТО је прве три офанзивне војне акције од свог постанка , укључујући двије највеће, Операцију Намјерна сила 1995. и Операцију Удружена сила 1999., извео против једног народа: Срба.
Између мегаломаније и југословенштине
Има Срба мегаломана, и оних злурадих, који умањују српску побједу, стављајући је у погрешан контекст и игноришући однос снага с којим је српски народ био суочен. Има и оних који од дрвећа не виде шуму, што би рекли Амери.
Оно, ЈНА је могла узети шта год је хтјела, требало је да заузмемо све 1992. док смо ми били наоружани, а они нису, и сличне небулозе.
ЈНА није била српска војска, него војска коју су напустили сви осим Срба, па је по аутоматизму постала наклоњена народу из којег јој је долазио војник. ЈНА су напустили чак и неки Срби, а само један број њених старјешина се релативно брзо уштекао у националну свијест. ЈНА је у рат слала ненаоружану дјецу зато што њени југословенски дебели генерали нису знали шта хоће, док су антијугословенски настројене старјешине тачно знале шта хоће.
Ено, генерал Веселин Шљиванчанин, који је одробијао Вуковар и Овчару, ни данас не зна да ли је Србин, Црногорац или Југословен, да ли је бранио Српство од Хрвата или Југославију од Југословена. Таквих је на српској страни било маса, а о аномалијама типа Јована Дивјака да и не причам. Срећом, било је и маса старјешина који су брзо сконтали да су Срби, а онда ти не треба пуно да схватиш шта ти је чинити. Југословени немају појма ко им је непријатељ, док Срби то итекако брзо провале.
Четрдесет пет година индоктринације од малих ногу није лако пребродити и остати нормалан и онима који су то успјели треба скинути капу.
Та војска ни у најбољој форми није знала да води офанзивни рат, посебно у урбаним условима, и посебно тамо гдје јој је наклоњено становништво било у недостатку. Ко би држао Тузлу или Сарајево, чак и да су се могли заузети? И на шта би било приморано муслиманско становништво које, реално, не би имало куд него да се бори до посљедњег? Све би ово ишло на руку фундаментализму Алије Изетбеговића и подигло ниво учешћа непријатељских страних сила. Стратешки би било блесаво поднијети силне жртве да би се заузела територија која се послије не би могла држати.
Снага којом се ЈНА дичила 45 година никад није била релевантна, јер снага и стратешка борбена готовост се мјери према спремности за борбу са стварним противником, и према стварном познавању себе. И Хитлеру би 1941. требало далеко дуже од 12 дана да је ударио на војску Мишићевих Срба, а не на војску Александрових аустроугарских прелетача која је Мишићевим Србима пуцала у леђа.
И кусо и репато против Срба
Гледано са дистанце, побједа се мора мјерити у границама могућег, а не како се баби снило. Посљедњи рат против Срба је у исте борбене редове упрегао све елементе Атлантске империје, од Американаца, Енглеза, Француза и Нијемаца до Ватикана, те им придружио растуће силе Исламског свијета, Иран, Турску и Саудијску Арабију. Против којег су се још непријатеља удружили папа и ирански ајатоласи?
По једној дефиницији, стратегија није ништа друго до план оптималног искориштавања расположивих средстава ка реалном циљу и у ограниченом року. Према Сун Цуовој теорији ратовања, онај ко познаје прво себе, па онда и непријатеља, добиће “’сто битака“. Познавајући потенцијалну снагу удружених непријатеља, те српско психичко стање југословенског магновења, може се закључити да смо у ратовима деведесетих, које би Атлантска империја у уџбеницима требало да заведе под “Српски ратови“, прошли одлично.
Поређења ради, Срби су у два свјетска рата изгубили преко два милиона становника само од непријатељске руке, сахранили двије државе (и трећу, ако Краљевину Југославију можемо сматрати српском државом) и трајно избрисали тековине ослободилачке борбе започете још с цетињским владиком Данилом Шћепчевићем. У четири године трајања ратова за опстанак западних Срба, живот је изгубило око 30,000 Срба, што је трагично ако се гледа изоловано, али кад се упореди са ранијим ратовима против мање-више истих непријатеља, тај број је незнатан.
Атлантска империја је током Српских ратова деведесетих била на врхунцу своје силе, браде масне и трбушине набрекле од крканлука над одром пораженог совјетског непријатеља, снујући сне о крају историје, о вјечном новом поретку попут Хитлеровог “хиљадугодишњег Рајха“, само либерално-полиархично-империјалистичких настојања.
Прст у око римског цару
На простору на којем је створена Српска, и нажалост уништена Република Српска Крајина, Срби од средњег вијека нису могли успоставити никакав облик државе која би била српска, све до 1992., и печатирано Дејтоном, 1995. године.

Историчари сматрају да је средњевијековна српска држава кнеза Часлава Клонимировића и његових предака и рођака била центрирана негдје око горње Дрине, са крајњим западним дометом око Уне, и крајњим источним око Ибра, можда Јужне Мораве. Франачки краљевски анали, дакле, дворска хроника, кажу да кнез Људевит, који се, у околини Сиска, побунио против насљедника Карла Великог 819. године, од одмазде бјежи Србима, који “насељавају највећи дио Далмације“, не помињући присуство других народа у тим предјелима. Далмацијом западни писци тога времена сматрају оно што је обухватала некадашња римска провинција истог имена, од мора све до Саве. Оспоравани источно-римски цар Константин Седми Порфирогенит ће вијек касније ретроспективно уметнути на крајњи запад тих простора и Хрвате, чије ће присуство, мада не у истим границама потврдити такође оспоравани барски бискуп, писац Барског родослова, касније по њему прозваног Хроника попа Дукљанина. Источно-римски хроничар из средине 12. вијека, Јован Кинам, говори како Дрина одваја Босну од остатка Србије. Бан Босне из средине 13. вијека, Матија Нинослав, народ којим влада зове Србима. И краљ Твртко од народа којима влада помиње једино Србе, а уз њих и гомилу територија под својом власти.
Елем, од пред-османског времена, Срби нису имали државу западно од Дрине, ако не рачунамо разне југословенске пројекте који су уништили и оне српске државе источно/југоисточно од Дрине.
А Дрина није било каква граница. Као и о већини европских граница, ни о њој се никад није изјашњавао народ који живе око ње. Као и већина европских граница, и она је империјална.
Дрином је ишла подјела Римског царства на Западно и Источно, и римски папа, као насљеднике императора и наддржавни владар католичке Европе још скоро хиљаду и по година послије Одоакровог укидања Западног царства, ни на једно прелажење те Теодосијеве линије није гледао благонаклоно. Штавише, некатолички елемент западно од Дрине је вијековима био мета агресивног покатоличавања.
Замислите сад римског папу, без чијег се благослова хиљаду година није могло бити крунисан у католичкој Европи, па и шире (краљ Стефан Немањић је круну добио од папе Хонорија Трећег, према званичној историји). Замислите га гдје је освојио Јужну Америку до Огњене земље, те Азију до Филипина, а с друге стране Јадрана, на препишај, не може да потчини себи Србе. И кад их кроз читав двадесети вијек тријеби, десеткује и растјерује, они му опет на крају тог вијека подигну устанак и помјере границу чак на Уну. Па, има ли то смисла?
Не, Република Српска је побједа. Највећа српска побједа у 20. вијеку. Побједа цјелокупног српског народа која не би била могућа без Србије, Црне Горе, без жртве Далматинаца, Личана, Славонаца.
Побједи се у зубе не гледа
Да ли би било боље да нико није погинуо, да смо добили више, да смо мијењали Сарајево за државност, да нисмо предали Брчко, да смо трампили нешто мање стратешки важно за Горажде, да смо добили више индустрије, или нешто мора? Нормално да би, уколико је било шта од овога било у понуди.
Да ли би било боље да је Слободан Милошевић укинуо Југославију, мобилисао комплетно Српство, избио на Купу и ударио српски барјак? Можда, али од комунистичког политичара Милошевићевог профила се то није могло очекивати, све и да је био у могућности. Од кога је – доста је и било и оно што јесте учинио.
Да ли би било боље да смо задржали све српске земље? Би, мада не знам ко би живио на њима. И не знам колика нам је сила била потребна да би неко могао оправдано очекивати да то постигнемо.
Јесмо ли све одрадили савршено? Далеко од тога. Али, јесу ли непријатељи? Па, већину побједа не однесе онај који не гријеши, него онај који гријеши мање од непријатеља.
Да ли улажењем у ситна цријевца можемо наћи материјала за закерање и критиковање? Можемо, и из разлога стратешке аналитичности, подробности, учења из побједа и пораза – и није згорег. Али постоји разлика између конструктивности и онога што смета рђавом полном органу генијалне српске пословичности.
Побједа је зато што је сачувала хиљаде српских живота.
Побједа је зато што је била остварење на границама могућег, с обзиром на снагу непријатеља.
Побједа је, чим јој доказани српски непријатељи даноноћно раде о глави.
Побједа је чак и ако смо извукли неријешено, ако ни због чега другог, а оно зато што већег успјеха у двадесет вијеку као народ нисмо имали.
odlican tekst…
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Sto je babi milo to je baba snila. Pisac ocigledno ne smatra Srpskom Krajinom deo Srpstva koji nije ni spomenut u Dejtonu.Srbi su imali nekih 80% vlasnistvo zemlje u Bosni,a spali su na 49%.Milosevic koji je samo ispijao wiski u Dejtonu nije ga se mnogo ticalo sudbina Srba I na kraju se svelo da sva trojica,narocito Karadzic I Mladic (koji nije bio tamo) mole za svoju buducnost. Zato je verbalno Karadzic dobio obecanje da nece biti gonjen za bilo sta,nista napismeno pod uslovom da da ostavku!Tudzman i Alija nisu imali takve uslove niti ih je o tome neko pitao,za njihove zlocine. Ipak najveci krivac je komunjara Milosevic koji je tih dana jos uvek drzao Embargo Srbima u Bosni,a Bosanski Srbi su ga slusali do zadnjeg dana.Pisac dosta dobro analizira po onoj sta bi bilo kad bi bilo,a bilo je sve protiv Srba pa cak i taj Dejton. I naravno Milosevic nije bio dalekovid ,a jos manje njegova zena Mira iz „Jula“ da vidi ce isto tako on (i Srbija) izgubiti Kosovo za koje je narodu javno objavio posle potpisane kapitulacije da je „dobio“ rat,a nije dobio ni onu musku stvar! I nije predvideo sa takvim svojim radom da dolazi 5 Oktobar i nazalost pogresni ljudi sa njime.
Muslimnske i Hrvatske snage su bile pred Banja Lukom zahvaljujuci Amerima ali navodno Ameri su sprecili dalji ulazak. Bilo je i tu razloga za to,a ne Dejton. Prvo, gde bi izbegao million ipo Srpskog naroda, u Srbiju ili bi se odatele izrodilo nesto trece cega su se Amerikanci plasili? bez razlike sto ih narod sa Balkana nije brinuo sta ce sa njima biti/!
Clanak je interesantan ali nije ono sto je pisac jednostarno hteo da nama kaze ili da mi to posle procitanog potvdimo.
Znaci Dejton je nama Srbima doneo jalovu pobedu!
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Хвала на коментару.
Издалека, тј. са временске раздаљине се увијек боље види. Кад се анализирају побједе и порази, прво је питање шта су биле могућности, па онда шта су циљеви унутар тих могућности. Постављање циљева ван оквира своје снаге је неозбиљно и неодговорно. Тад народ гине улудо. Значи, прво мораш знати себе, па онда препреке, непријатеље итд. Пошто Срби нису били у рату само са муслиманима, Хрватима и њиховим војскама, него са читавом Атлантском империјом, плус исламски свијет, шта се могло добити из таквог рата? Па, геноцид, протјеривање, нестанак. То је било реално кад се судари такав однос снага. То је екстремна могућност, али долази и до других чинилаца који мијењају однос снага донекле, ако не и кључно. Срби су реаговали на стање прилично правилно, али под санкцијама и окружени непријатељским савезом какав планета није видјела, није се могло ратовати 20 година. (Алија би ратовао, јер он није марио за погибију свог народа, био је спреман да жртвује све да би створио исламску државу). Отуда и Дејтон, који у том тренутку није био повољан исход, али јесте био одраз српске снаге на терену, која се између Слобиних санкција на Дрини и Бљеска, Олује, Мистрала, Намјерне силе, смањила напола. А ко год је био у рову 1995., зна шта је јела ВРС, а шта АБиХ. РСК јесте дио Српства који Српство није могло или није хтјело да брани дуже од 4 године. Прије рата Срби јесу катастарски посједовали око 75% територије БиХ, али нису на њему имали државу било које врсте. Данас имају, какву-такву. Могло се можда остати у појединачном посједу од 75%, али у Алијиној “грађанској и сувереној“, а то су Срби једногласно одбили, као што је свима познато, на шта је Алија објавио рат, тј. “жртвовао“ мир. Алија није добио Босну какву је хтио, Срби нису добили потпуну независност. Од Алијиног Сарајева јесу, али од страног окупатора нису, као ни Алијини муслимани. Чињеница је да су Срби добили оквире државе које никад нису имали западно од Дрине, ако не мислимо да су Југославије биле српске државе (у том случају нема смисла расправљати о побједама и поразима). Да ли је то онолико колико смо хтјели? То није право питање. Право је питање јесмо ли у таквом односу снага и у рату тог трајања и исцрпљења могли извући више.
Свиђа ми сеСвиђа ми се
@Velimir
Занимљив је став, да „комунисти“ неваљају. После њих је дошао Милошевић, па није ваљао. Дође и 5.октобар, па ни ти неваљају!!??? Заиста је потребно мало детаљније објаснити, како то НИКО код Срба неваља? Неће бити, да је то баш тако. Пре ће бити, да се ствари дешавају, како аутор текста приказује. Велимире заборављате, да је Дејтон био крајем 1995, неколико месеци после „Олује“, те Крајина није била на дневном реду.
Свиђа ми сеСвиђа се 1 person
Не ваља Трамп, не ваља Обама, лош Буш Млађи, Клинтонови катастрофа…политичари од почетка 21. вијека немају углед нигдје у свијету. Данас је политика најомраженија област друштвеног дјеовања широм планете, са изузетком Путина и то Запад плаши, то је главни прблем са Путиновом Русијом. Политика је постала шоубизнис. и тиме је изостала било каква одговорност. Политика у симбиози са медијима јер је све то шуобизнис, сада иду руку под руку и циљано раде за интересе једних, самим тиме против других…ко би у таквим околностима желио да буде други? То рађа незадовољство и тај проблем је нарочито изражен у САД, јер нема трећих, четвртих који би се евентуално удружили са другим да ојачају своју позицију. Какав избор имају Американци у том политичком сиситему код бирања предсједника? Унутар два табора се боре за кандидатуру, и Американци имају избор између два кандидата, па се деси да ни један није по њиховој мјери јер нису директно учествовали у понуди и избору, па бирају мање зло, а и мање зло је ипак зло.
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Iz ugla prve srpske kakve takve drzavnosti zapadno od Drine, naravno da je pobjeda (lijepo primjeceno, svaka cast). I jasno je da ’95. nije moglo bolje, u najmanju ruku.
A da se malo vratimo, mozda 5,6,7 godina? Mislim da je moralo mnogo bolje. Zasto nije? Mozda zato sto smo nepopravljivi komunisti…
Свиђа ми сеСвиђа ми се
@Zivko
Убацивати у причу „комунисте“ у озбиљну анализу аутора, који очигледно није комуниста, захтева мало шире објашњење. Као што написах, пре ће бити, да су се догађаји развијали, како аутор анализира. Нисам још наишао на бољу и одмеренију анализу!
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Naravno da ne mislim da zahtjeva. Ko razumije shvatice.
Свиђа ми сеСвиђа ми се