Кад су Турци хватали аџеми оглане по српским гудурама и градили од њих јањичаре, тј. војнике свог царства, Срби те јањичаре нису тада звали Расијањем (нити Дијаспором, за оне који се данас гаде српских ријечи). Нису ни силни аустријски граничари, Срби Крајишници, сматрани Расијањем, иако један дио њих јесте назван Пречанима. Нису ни они који су за генералима Шевићем и Хорватом отишли чак до Дњепра и Дона и послије једног покољења постали Русима сматрани Српским Расијањем. Можда је тада та категорија била небитна и можда су прилике биле такве да је малтене свеколико Српство постало Расијање, расијано од Јадрана до Дона и од Солуна до Алпи.
Кад је Димитрије Давидовић у Бечу покренуо “Новине Србске,“ то прво српско штампано гласило је било издање Расијања, а не Матице. Кад је руски гроф, Херцеговац Сава Владиславић подстакао и помогао Божићни устанак у Црној Гори и Херцеговини 1711., који ће бити искра у камену обнове српске државности и који ће Његош овјековјечити у “Горском вијенцу,“ било је то дјело Расијања. Кад су, рецимо, бокељски трговци из Трста несебично и здушно финансирали Карађорђеву буну, и то је било дјело Расијања.
Да је неко питао Алексу Шантићу шта су постали они херцеговачки муслимани којима је пјевао “Остајте овдје,“ вјероватно би рекао да су и они Српско Расијање. Већ трагачи за златом у Колораду и Калифорнији и копачи угља у Пенсилванији постају право Расијање и ударају темеље оном дијелу Српства које ће Матица тако и називати, а које данас, по слободним процјенама, често претјераним јер тачних података нема, броји два до три милиона људи.
Расијање су били и Тесла, и Пупин, и амерички јунак са Гвадалканала, маринац Мичел Пејџ, и амерички јунак из Вијетнама, пилот Ленс Шијан, и легендарни глумац Карл Малден и силни други… То је само у Америци, а Америка је била само једно од одредишта српског исељавања.
Београдски дневни лист “Вечерње новости“, у извјештају из јула, 2015., наводи податке Народне Банке Србије по којима је у 2014. Расијање послало 2,6 милијарди долара у девизним дознакама, “што је знатно премашило ниво страних инвестиција у српску привреду у истом периоду.“ Извјештај, који се ослања на процјене Привредне Коморе Србије, даље наводи да је од 2001. до краја 2012. “у Србију из дијаспоре стигло више од 34 милијарде евра по основу дознака, док смо у истом периоду привукли око 19,5 милијарди евра страних директних и портфолио инвестиција.“
Ово су бројке које важе само за Србију, а кад се у њих укључе Српска, Црна Гора и Срби у околини те три матичне државе, оне прилично расту. Чули смо толико пута да српски политичари обећавају страна улагања, и чак заснивају читав изборни програм на томе, а кад сте чули да исти обећавају механизме организовања Расијања и програмске и пројектне сарадње са истим?
Како се данашњи допринос Расијања мјери са напорима Мехмед-паше Соколовића, најмоћнијег српског исељеника свога доба, тешко је израчунати, али је непобитна чињеница да је Расијање кроз читаву послекосовску српску историју играло важну улогу у очувању и развоју Матице. Каква је то срцепарајућа иронија… Да би Матица могла да преживи, један дио у сваком покољењу Срба мора да се исели, црнчи и прољева крв за туђе цареве и туђе пореске службе, не да би растеретио Матицу, него да би помогао њено или своје издржавање. Да иронија још дубље запара кроз коморе и преткоморе потрудила се судбина која ове Србе, који одоше трбухом за крухом, често да би помогли сабраћу, одсрбљује и отуђује од Српства, у неповрат.
Колико се данас потомака Мехмед-паше Соколовића, обновитеља Српске Патријаршије, зове Србима? Колико је Срба, не само одведено, него одјахало прашњавим путевима балканским ка турском Стамболу, да се никад више не врати у Српство, а својом вољом и за просперитетом који им је као хришћанима био недоступан? Најчешће их је слично начело водило као и оне десетине хиљада који се у дроњавим гуњевима и подераним опанцима укрцаваше на бродове у Сплиту и Ријеци, а искрцаваше на њујоршком острву Елис, да их поједу питсбуршке ливнице челика, рудници Сијера Неваде и чикашке ледене зиме и да је њиховим потомцима српско поријекло далеко мање битно од боје дреса америчког фудбалског тима за који навијају. Као што је иза сваког Мехмед-паше долазио неки Кучук Алија, тако је и митраљески бункер маринца Пејића замијенио неки невидљиви бомбардер чији пилот носи име које много подсјећа на американизовано српско. Тако је и син Петра Маравића, Личанина из Питсбурга, постао планетарна кошаркашка звијезда и протестантски проповједник Пит.
Расијање, ма колико материјално било спремно помоћи рођацима у Матици, је успутна станица на путу ка одсрбљавању. Да ли ће поступак трајати једну, двије или три генерације, мање је битно. Има Срба у Америци који енглески језик нису ни научили, а српски одбијају да говоре. Има и оних који српски не знају, а учинили су за Српство далеко више него већина “великих“ Срба и оних који су плаћени да се брину о Српству. Ипак, искуство нас учи да су они први, или бар њихова дјеца, огромна већина у односу на ове друге. Због појединаца који се истичу и родољубљем упадају у очи, не смије се занемарити велика већина која се мало чиме може убројати у Србе.
Тешко је некога окривити што је, као Мехмед-паша или као отац Питера Маравића Старијег, бјежећи од сиротиње одвојио своје потомке од Српства. Ипак, остаје чињеница да нечега јањичарског има у свим Србима који су из овог или оног практичног разлога прешли у службу туђих царева. Наравно, небројени случајеви слугерањства туђину постоје и не скидају се с телевизијског екрана и у Матици, али то је посебна прича. Србин се не може остати покољењима живјећи међу несрбима и служећи туђим интересима, а појединци су изузеци који само потврђују правило. Србином се може опстати једино у Отаџбини, иако ни то није зајемчено, јер и у Отаџбини туђи цареви нађу јањичара кад им они затребају. Шта је вриједјело Кочи Поповићи или Крцуну Пенезићу што су рођени као Срби?
Распала српска привреда не може без Расијања, тј. српске породице тешко да могу без помоћи родбине из иностранства. Омладина бјежи, а природни прираштај је негативан. Земља се напушта, запушта или продаје за будзашто онима који већ знају зашто је купују и да је земља цивилизацијски ресурс који дугорочно не губи вриједност. А Расијање дотира, одсрбљује се и остаје изоловано од учешћа у тражењу конструктивних рјешења на које има право, с обзиром на допринос друштву Матице. Српска политичка елита друго и не жели. Ко би ишта мијењао кад паре којим се пацификује поломљени народ стижу, а донатор не тражи ништа заузврат?
Послије констатације о јањичарима из Расијања, не остаје ништа друго да се каже осим да се неколико милиона Срба, условно речено, и у овом тренутку одсрбљује, и да мало ко наступа са свијешћу да се тај процес мора зауставити, или бар успорити, програмима тјешње друштвене и привредне сарадње са Матицом и чак повратка у Матицу уколико Српство жели прилику да се опорави.
1.Ko se rodio kao Srbin – već je sve u životu postigao…
2.Ja ću da vam šaljem pare – a vi pijte pivo iz dvokilke i gledajte „Parove“…
3,Dijaspora – starogrčki,a beše Nemanjići naslednici Vizantije…
4,Glasajte redom za svaku bitangu – dok vam se deca drogiraju i/ili diluju…
5.Deda-Mraz ne postoji – pitaj koga ‘oćeš!
6.Sviđa mi se ova bajka….
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Занимљиви коментари. Не знам колико имају везе са текстом, додуше. Можеш ли бити прецизнији/а и усредсређенији/а?
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Опет посљедња реченица – „уколико Српство жели прилику да се опорави.“
Можда да се прво ријеши претходно питање. Постоји ли то што називаш Српством уопште? Не знам ни сам шта да мислим. Чини ми се да не постоји (осим ако Српством нећемо назвати чињеницу да постоји понеки лик који на овај начин размјењује мисли са другима на ове теме). Или бар, моје Српство је нестало, убијено, ишчезло… Свеједно.
Покушавао сам да дођем до одговора када и зашто смо кренули низбрдо, ал’ то је нека друга прича. А што се ове теме тиче, једноставно – не исплати се.
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Па, Српство је материјални и духовни свијет који је особено српски или се идентификује са народом који себе зове српским, и разликује се од других сличних свјетова. Свака ужа дефиниција би била изложена дијалектичком бушењу.
Српство не мора да буде по ничијој мјери, оно једноставно јесте, све док има Срба. Да је устао Свети Сава 1804., вјероватно не би препознао Србе, а кад је Српство било “српскије“ него тада?
Рећи да је нечије Српство ишчезло не може да значи да нема Српства, него да би тај више волио особине Српства из неког раније раздобља. Зар не?
Тако, Српству припадају и његови унутрашњи непријатељи као Чеда Јовановић, и бранитељи као Ратко Младић. Оно није ни добро ни лоше, оно само – јесте.
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Па, Српство је материјални и духовни свијет који је особено српски или се идентификује са народом који себе зове српским, и разликује се од других сличних свјетова. Свака ужа дефиниција би била изложена дијалектичком бушењу.
Српство не мора да буде по ничијој мјери, оно једноставно јесте, све док има Срба. Да је устао Свети Сава 1804., вјероватно не би препознао Србе, а кад је Српство било “српскије“ него тада?
Рећи да је нечије Српство ишчезло не може да значи да нема Српства, него да би тај више волио особине Српства из неког раније раздобља. Зар не?
Тако, Српству припадају и његови унутрашњи непријатељи као Чеда Јовановић, и бранитељи као Ратко Младић. Оно није ни добро ни лоше, оно само – јесте.
Свиђа ми сеСвиђа ми се
У праву си када ниси сигуран у повезаност коментара са текстом, ал’ само донекле 🙂
Моја основна мисао (а коју очигледно нисам довољно приближио) јесте да је упитно треба ли се око Српства ангажовати на било који начин у условима туђег сунца о којима си причао.
А сада оно суштинско. Чини ми се да је објашњење Српства које си понудио помало близу онога што сам навео у загради – „лик који на овај начин размјењује мисли са другима на ове теме“. А ја не желим да оно буде сведено на то, на маглу, имагинацију. Било које Српство на планети (дакле и оно Румунство и Мађарство и Бугарство…) мора имати неку опипљиву тежину у данашњем живљу. Ону масу за коју је мање више очигледно да се у некој ближој или даљој будућности може активирати. А код Срба не видим масу.
На понуђени начин посматрања Српства може се посматрати и рецимо Мајанство. Можда је то само бјег од чињенице да је Српство поражено. Лажемо сами себе.
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Коме је Српство важно, тај се и ангажује, како зна и колико може 🙂 Коме је Српство важан дио идентитета, тај нема избора него да се њиме бави, на какв год начин може. Као и животом уопште. Не можеш се престати бавити својим животом само зато што ти је никакав.
Српство није имагинарно, него је материјално и духовно, као што рекох. Српство је и манастир у Метохији и Србин који га чува у Великој Хочи. Српство је и Србин који га не чува. Српство су и Мило и Вучић, и покојни Патријарх Павле. То што су Мило и Вучић срамота Српства, исто је као кад би твој рођак био срамота твоје породице, али ти је даље члан породице. Не мораш га чак ни вољети. Српство су Срби, њихове земље, њихово искуство, њихови интереси и њихова култура. Оно има своје физичке, духовне и политичке димензије. Оно је активирано, чим је живо, можда не у великој мјери и можда не у најбољем интересу, дефинитивно не у једном смјеру, и у том грму и лежи зец. Али оно јесте.
А поражено је онолико колико борбе у њему има или нема. Не може 10 милиона људи који живе једну културу, говоре једним језиком, слави славу (ко слави), бити поражено, чак и ако не постоји слагање око заједничког интереса. Нису само политичке побједе Српство, мада оне јесу показатељ снаге. Политичке снаге је мало, то се слажем, и тренд је низбрдо. Али борба је и оно што ради сваки монах и свака породица на Косову и Метохији. Борба је и свака ријеч која тријезни, јер ријеч је старија од дјела. Па, бори се за живот Американство, а да неће Српство… Из неког мање битног угла, Српство је у предности над неким другим -ствима јер Српство може опстати без своје државе, док други народи још нису у томе искушани, а то им се спрема. Чак, у неким приватнијим размишљањима закључујем да је у томе и шансе за обнављање Српства, дугорочно, али о том потом.
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Па добро, очигледно од почетка другачије посматрамо и тешко да се можемо сложити. Једино да један истуче другога :)))
Укратко, не сматрам дијелом Српства многе Србе.
Примјера ради, не може његовим дијелом бити један комуниста. Када са неким разговарам на ту тему, желећи да их увриједим (мада њима увреда не значи ништа), ја чак негирам могућност да комуниста буде чак и Србин. А камоли дио Српства.
И онда видим, да су по тој врсти принципа елиминисани толике величине, да нас нема ни за критичну масу. Строго, али тако је 🙂
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Српство је и кад се два Србина не могу сложити око тога шта је Српство 🙂
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Од сутра идем у теретану, чувај се :))
Претпостављам да посјећујеш сајтове разних српских медија. Један од (по мени наравно) најмање трачерских је Б92. Тужно је што су и они јако лоши и да им је основни плус то што су најмање лоши. Е сад, била је скоро нека тема о животу у СФРЈ. Прочитај коментаре. И имај на уму да се ради о читаоцима који су попрично изнад интелектуалног просјека. Е те индијанце који величају оно зло не да не признајем у Српство, него… Не знам, немам ријечи.
Линк:
http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2015&mm=12&dd=16&nav_id=1075385
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Ма, ко се боји, тај не постоји 🙂
Да не улазимо у интелектуалне просјеке сад…
Ми морамо да се помиримо и с тим да нас има и добрих и лоших. Да НАС има и који волимо НАС и који не волимо НАС. То је процес расрбрљавања. Неке такве групе су се већ одсрбиле, и другачије се зову. Оне које још носе српско име су дио Српства, по мени. То да ли су они пријатељи Српства или непријатељи, то је друга ствар. И канцерогене ћелије су дио тјелесног ткива. Ја то тако видим, а тако је и корисније стратешки.
Свиђа ми сеСвиђа ми се