Српска заједница у Сједињеним америчким државама нити је заједница, нити је баш дефинисано српска.
Прије неки дан изашла је вијест да ће Ер Србија од јуна 2015. увести директан лет Њујорк-Београд, уколико њујоршки аеродром Кенеди дотад изда потребне дозволе. Податак који је мени упао у очи је био наведени број од 200 хиљада српских исељеника који живе у САД-у. Као извор се наводе “недавна истраживања.“ То, наравно, није поуздано, што за српска јавна гласила није ништа необично, јер у скорије вријеме (читај: никад) није било никаквих истраживања ове врсте. Наравно, најпоузданије истраживање би био амерички званични попис становништва, да се српски исељеници и Американци српског поријекла уопште декларишу на начин који дозвољава да се они преброје.
Независна истраживања не постоје, јер да постоје, неко би и мене контактирао, или бар некога кога познајем. Дакле, 200 хиљада је чисто нагађање.
Не само да нико никад није бројао америчке Србе, него то и није могуће. Чуо сам Србе у Чикагу да кажу да их само у Чикагу има 200 хиљада.
Први Србин чије је присуство у САД-у документовано био је неки Ђорђе Шагић, американизовано Џорџ Фишер, рођен у мађарском Секесфехервару, илити Стоном Београду. Фишер је био истакнути масон, познат као важан играч у англоамеричкој колонизацији и каснијем освајању Тексаса. Његов долазак, 1814. године, није био дио већег усељеничког таласа. Али од Фишера до дјеце која искачу са туристичких крстарица или долазе преко регрутације српских студената у америчке ниско плаћене услужне дјелатности, генерације Срба, различите по регионалном поријеклу, времену и разлогу доласка и степену будуће американизације, допуњују и граде тзв. србо-америчку заједницу.
Наиме, први велики талас српског досељавања у Сјеверну Америку су чинили потоњи рудари и индустријски радници који су долазили послије Америчког грађанског рата, па све интензивније како се приближавао Први свјетски рат. Овај свијет је био углавном динарска сиротиња из Црне Горе, Херцеговине, Далмације, Лике, Кордуна… Прегледајући усељеничку документацију са острва Елис, врло је тешко закључити ко је ту тачно Србин. Прво, држављанство је углавном аустро-угарско, као и матична лука у којој су се укрцали. Друго, тешко је увијек разумјети имена и презимена која је неки Ирац на шалтеру искасапио, јер нису само Срби тако долазили. Треће, и кад је име и презиме прилично читко и вјеродостојно, тешко је одредити ко је ту православан, а ко католик, дакле, ко је Србин, а ко тада или касније Хрват. Око Лује Ћукеле, великог америчког јунака у Првом свјетском рату, се још ломе копља. Мислим, Хрвати пјене и отимају се око Николе Тесле, а да неће око мање јасних случајева.
Други велики талас су чинили изгнани припадници Југословенске војске у отаџбини, дакле Дражини и Ђујићеви четници међу које се умијешао и понеки Љотићевац. Ово је углавном била образованија скупина која је бјежала од политичког прогона, а не ка материјалном бољитку као сиротиња динарског крша прије њих.
Сљедећа велика најезда се десила током и посебно послије ратова за југословенско насљеђе деведесетих година прошлог вијека. Ово је била најразноликија скупина; било је ту и машинских инжињера и машинбравара, и атомских физичара и чистача. Било је ту и избјеглица и трбухом-за-крухом типова.
Поента је у овоме: културно нису исти потомци Срба који нису никад живјели у Југославији и нису прошли кроз комунистичке и братство-јединствашке идеолошке филтере као они који су јуче стигли из друштва које се још није растало од југословенства и комунистичких навика, без обзира на бомбастичне националистичке графике и слике на Инстаграму. Између њих имамо ону скупину која је због Југославије и од комунизма надрљала и морала бјежати. Нису исти Радованови Срби који је рат оставио без домова, а Дејтон такво стање печатирао, и анти-милошевићевска београдска авангарда која се таквих клони, а мало их се и гади.
Сви ови чиниоци су утицали да “Пиштољ“ Пит Маравић, легенда америчке кошарке, не само не говори српским језиком свога оца Личанина, него и не умре као православац, и као такав нема много заједничког са Личанином који је у августу 1995. Петровачком цестом једва живу главу изнио, на трактору, пред натистичким авионима, Зенгама и усташама, па потом био бомбардован од истих авиона 1999. на Косову и Метохији.
Да не причам о Србима који се и данас на америчком попису становништва изјашњавају као Југословени, деноминација која није постојала ни кад је постојала, или Милогорцима – хоћу рећи, Црногорцима – који тек не знају куд ударају, шта су и што су.
Ипак, и поред свих разлика, српски дух, тамо гдје је опстао, је увијек налазио довољно простора да преброди природне препреке и повеже генерацијске и културне разједињености. Некад је то само у кафани и на журкама, некад у континуитету опстанка цркава, локалних заједница, манифестација, удружења и обичаја. Негдје је то само на тетоважама Алекса Смита, или божићном пушкарању у Калифорнији, а негдје и у одлуци Милорада Чавића да плива за национални тим Србије, умјесто САД-а, и тиме умањи шансе за материјалним добитком, а увећа славу и понос.
Да, нема обједињене српске заједнице у Сјеверној Америци, и чак су и локалне заједнице све мање јединствене, и не могу се пребројати амерички и канадски Срби. То нас не ослобађа обавезе и задатка да елементе заједнице повезујемо и српски идентитет чувамо и јачамо.
Pa sta je najbolja procjena broja Srba u Americi po popisu stanovnistva ?
Свиђа ми сеСвиђа ми се
По попису из 2010. становника који наводе српско поријекло има 188 хиљада, а Југословена, од којих су многи Срби, 329 хиљада. По тзв. American Community Survey из 2012., процјени коју раде у годинама између пописа, Срба има 199 хиљада, а Југословена 310 хиљада. Значи, прва је препрека у бројању то изјашњавање. Знамо да се потомци Срба који су дошли прије 1. с.р. не могу изјашњавати као Југословени, а претпостављамо и да се потомци Дражиних четника неће изјашњавати као Југословени. Рецимо и да се нешто босанских и црногорских муслимана изјашњава као Југословени, али то не би требало да буде велики број.
Такође, вјероватно се велики број Американаца српског поријекла уопште не декларише на попису као Србин.
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Можда у већини случајева (а у овом конкретном случају скоро сигурно) није битан број него сој. Ако покушамо доћи до конкретних разлога због која су ове бројке битне, чини ми се да је мисао емоције према нечему српском заједничка за те разлоге. А емоција код оних који се изјасне као Југословени??? Можда, али не она емоција о којој мислимо него управо супротна њој. А код оних код којих нема те негативне емоције, сигурно нема ни позитивне па су опет ирелевантни из угла битности ове бројке. Дакле, да закључим, мислим да ових 329 хиљада не бисмо требали посматрати. И тако остајемо на цифри око 200 хиљада. Солидно, али и ако бисмо којим случајем додали и једну нулу на ту цифру то нема никаквог значења када знамо ко је јуче/данас (а сигурно и сутра) власт у Србији.
Свиђа ми сеLiked by 1 person
Хвала на коментару.
Питање је да ли тако треба квалификовати тај сој. Мислим, сигурно да има људи који донесу свјесну одлуку да нису Срби него Југословени, али мислим да има далеко више оних којима је то исто, или им разлика не значи ништа. Наиме, много је више оних који су несвјесно Југословени него оних који су свјесно Југословени. Да ли их треба препустити њиховој несвијести?
С посљедњом тврдњом се више слажем, али је и ту питање колико се Расијање организовало да утиче као партнер, а не као прикључак Матици, тј. постоји ли потенцијал у Расијању да утиче на прилике у Матици у свом интересу, и у националном интересу, и поред тога – чак упркос томе – што се Матицом влада против народног интереса. Ја мислим да није, јер је свијест Расијања да је оно сателит Матице, а не да бројношћу и материјалном моћи може и мора да врати Матицу са странпутице.
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Молим.
Нисам их квалификовао ничим лошим. Рекао сам да код њих нема позитивне емоције на помен Србије. Можда негативне, али позитивне сигурно не. Недостатак позитивне емоције не квалификује их негативно. Ако се неко сматра Југословеном, поштујем. Жао ми је, али поштујем.
Да ли их треба препустити њиховој несвијести? Ја не да бих их препустио, него бих их још више гурнуо у несвјест па нек уживају у југословенштини. Супер им је друштванце 🙂
То би било као да молиш жену/мушкарца да те воли. Од те љубави нема ништа.
Однос Расијање/Матица? Потписујем све што кажеш на ту тему. А ова тема би се могла мало и повезати са другом на којој сам писао. Да ли си свјестан на који начин бруууууууууууутално велика већина Срба размишља о Србима у Расијању?
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Пази, очигледно је из српске историје да је ово што данас себе сматра Србима само један мањи дио од онога што потиче од Срба, тј. што је некад себе звало Србима. Тако и Југословени које би ти да одгурнеш. У стратешке приступе том одвајању не бих да улазим, али бих рекао нешто о историјском континуитету тог феномена.
Ако кренемо да набрајамо уназад оне који су се одсрбили, први су Милогорци у процесу одсрбљавања који није готов и чак је повратан. Затим иду Македонци, мислим на оне које су комунисти одсрбили. Онда српски комунисти, од којих су неки номинално још Срби, неки су се и вратили у онакво Српство какво је оно данас, а неки су још Југословени. Даље можемо да редамо Србе муслимане који су постали Бошњаци, покатоличене Србе који су постали Хрвати, те оне који су подлегли систематској мађаризацији у 19. вијеку. Имаш оне који су отишли у Новорусију у 18. вијеку и утопили се у Русе за једну генерацију. Ипак, вјероватно највећи број је отишао при турском повлачењу у 19. и 20. вијеку. Они су се, додуше, одсрбили много прије тог повлачења.
Сава Немањић је највећи Србин у историји управо зато што је помирио два Српства, једно старовјерно, које је његов отац немилосрдно истребљивао, и друго халцедонско-православно, те је створио фузију коју зовемо Светосављем.
Ово је очигледно историјски шаблон који је данас или интензивнији него икад или улази у завршницу.
Замисли шта би било да имало познајемо своју давнију историју, колико би таквих примјера било. Без улажења у то која сила покреће овакве сценарије, спољна или унутрашња, чињеница је да смо ми предодређени да се цијепамо. Срба данас има 8-10 милиона, одсрба бар дупло толико. Али не дамо се 🙂
“Да ли си свјестан на који начин бруууууууууууутално велика већина Срба размишља о Србима у Расијању?“
Нисам, могао би ти нешто написати на ту тему.
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Читам текст са закашњењем. Верујем да је реалан што се тиче прошлих дешавања и процене броја Срба у Новом свету, а аналогно се може применити и на остали део света. Засмета ми, да је аутор употребио реч ЖУР. С обзиром, да овде постоји и рубрика ЛЕКТОР, ценим, да је то пропуст.
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Нисам сигуран на шта се тачно односи то Жур. Тражим га по тексту, али не налазим.
Свиђа ми сеСвиђа ми се
„Некад је то само у кафани и на журкама, некад у континуитету опстанка цркава, локалних заједница, манифестација, удружења и обичаја.“ Не пише ЖУР, али пише ЖУРКАМА.
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Да, али Подухват Лектор не захтијева блокаду свих туђица у српском језику, јер то би било немогуће. Нема језика који не обилује туђицама. Моја поента је да њих не треба бранити, него да их треба прилагођавати, прво фонетски, а онда и семантички. Тј. треба их уносити у изворном значењу.
Свиђа ми сеСвиђа ми се
У конкретном случају, могли сте употребити ПРОСЛАВА. Жур је и у српском сленг, а колико видим ни изворно не означава оно за шта сте употребили. Увек за сваку идеју, ако није доследна, ће Вам и за дијаспору, они који мисле другачије, наћи хиљаду разлога, зашто је дијаспора боља него расејање. Зашто је толико тешко признати омашку?
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Да је омашка, ја бих је признао. Ја не знам изворно српски израз са истом конотацијом као журка. Журка није прослава и специфичан је облик забаве. Стилски, у овом случају могао сам употријебити и ријеч забава, али нећу свуда моћи замијенити журку забавом, јер не значе сасвим исто. Расијање и дијаспора су потпуно иста ствар, семантички и етимолошки, с тим што је прво ријеч коју већ посједујемо, а друго изворно грчка ријеч, те нема потребе користити страну ријеч која је само непосредан превод српске.
Свиђа ми сеСвиђа ми се